Nie o takim lecie marzyliśmy

Wakacje – czas odpoczynku, luzu i słodkiego lenistwa. Nie dla wszystkich. Na Ukrainie nadal trwa wojna, wojsko rosyjskie nie ustaje w ostrzeliwaniu ukraińskich miejscowości. Dlatego i my w tym roku nie robimy sobie wakacji od pomagania.

Ostatni czas był dla nas bardzo aktywny, ponieważ udało się zrealizować kilka świetnych inicjatyw. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie sprawozdanie z ostatnich działań.

Pod koniec czerwca zawieźliśmy pomoc humanitarną do naszych partnerów w Suścu, którzy następnie dostarczyli wszystkie artykuły do Kolpinga w okolicach Lwowa, a stamtąd dalej w głąb Ukrainy.

19 czerwca przywieźliśmy grupę dzieci z polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie na tygodniową wizytę studyjną i wypoczynek w Małopolsce. Wizytę udało się zorganizować dzięki hojności i gościnności Rodzin Kolpinga, które przejmowały opiekę nad dzieciakami w kolejnych dniach pobytu. Były to Rodziny Kolpinga: Jeden Świat, Klub Celtycki, Luborzyca, Bochnia oraz Lipnica Mała.

W drodze powrotnej, kiedy odwoziliśmy dzieci na granicę, dostarczyliśmy również najpotrzebniejsze artykuły pomocowe dla Rodziny Kolpina w Stryju na Ukrainie.

W kolejnych dniach przygotowywaliśmy duży transport z wyposażeniem do domu dla uchodźców wewnętrznych w Użhorodzie. Wszystkie artykuły dotarły na miejsce na początku lipca.

Również w lipcu wyjechał z Krakowa kolejny transport z pomocą na Ukrainę, tym razem do Czerniowiec, gdzie Kolping prowadzi stołówkę dla uchodźców i osób ubogich. Był to już 28 wysłany przez nas transport humanitarny!

Józef Sikorski – koordynator pomocy relacjonuje:

Bardzo się cieszę, iż udało nam się w niespełna 3 tygodnie przygotować i wysłać na Ukrainę aż 4 transporty z pomocą humanitarną.

W realizacji tego transportu bardzo pomógł Pan Ludwik Markuliak z Kolpinga w Czerniowcach, który przyjechał do Krakowa odpowiednio wysokim busem, aby wspólnie z nami zawieźć pomoc do Użhorodu. W tym transporcie znalazły się m.in. lodówki, suszarki do prania, deski do prasowania, pościel, duże termosy, wyposażenie kuchni, ale co najważniejsze bardzo duży i ciężki generator prądu o dużej wydajności.

Natomiast kolejny transport z pomocą dla Czerniowiec trafił do stołówki dla osób ubogich i uchodźców, w której wydawanych jest dziennie ponad 550 posiłków. W tym transporcie znalazło się wyposażenie kuchni, regały, termosy o dużej pojemności, zbiorniki na wodę, kosze na odpady, duża ilość kosmetyków i środków higienicznych oraz buty.

Cała pomoc trafia do miejsc i ośrodków, gdzie Kolping Ukraina aktywnie działa na rzecz pomocy poszkodowanym. Zarówno ośrodek dla uchodźców w Użhorodzie, jak i stołówkę w Czerniowcach prowadzą kolpingowcy.

Bo Kolping to wspólnota, która motywuje do działania!

Zastanawiasz się do kogo trafiły ostatnie transporty z pomocą humanitarną na Ukrainę?

Do samotnej kobiety, która ma raka
Do mieszkańców obwodu donieckiego, gdzie toczą się walki
Do miejsc, w których wydawane są posiłki dla najbiedniejszych, chorych i poszkodowanych w wojnie
Do ojców, braci, mężów i synów, którzy walczą na froncie

…i w wiele innych miejsc, o których opowiemy następnym razem, bo już w sierpniu po raz kolejny wybieramy się na Ukrainę z pomocą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *