Ostatni wakacyjny transport z pomocą humanitarną i moc podziękowań dla darczyńców.

„Rodzinne” spotkanie na Ukrainie

Pod koniec sierpnia zawieźliśmy na Ukrainę 29-ty transport z pomocą humanitarną i wyposażeniem domu dla uchodźców wewnętrznych przebywających w Użhorodzie. Był to niezwykły wyjazd, ponieważ na pokładzie naszego busa, znaleźli się przedstawiciele Rodziny Kolpinga „Jeden Świat”, którzy postanowili odwiedzić swoich partnerów z Rodziny Kolpinga w Użhorodzie.

-Dlaczego pojechaliśmy na Ukrainę teraz – kiedy trwa wojna? – mówi Magdalena Szczudło z RK Jeden Świat. – Bo uważamy, że koniecznie trzeba tam jeździć zwłaszcza teraz. Bo Ukraińcy i Ukrainki nie mają wakacji i nie mogą do nas przyjechać. Bo oni też potrzebują, spędzić czas z przyjaciółmi, pospacerować wspólnie po brzozowym lesie i posiedzieć nad wodą! Bo Ukraina jest nadzwyczajna i warto zobaczyć o co toczy się walka!!!

Członkowie Rodziny Kolpinga Jeden Świat, wraz z wolontariuszką z Hiszpanii, nie tylko pomogli dostarczyć cały zakupiony przez Dzieło Kolpinga w Polsce sprzęt, ale też udowodnili, że Kolping to międzynarodowa rodzina, a członków rodziny nie opuszczamy w potrzebie.

-Jasne, że wolelibyśmy, by spotkanie to nie odbywało się w cieniu wojny – mówią członkowie RK Jeden Świat – Ale doceniamy ten wspólnie spędzony czas i mamy nadzieję na kolejne takie spotkania!

Moc podziękowań

Kilka dni po powrocie z Ukrainy w naszym biurze odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową pomoc humanitarną. Na spotkaniu gościliśmy wolontariuszy, darczyńców i organizacje partnerskie akcji „Solidarni z Ukrainą”. Dziękowaliśmy tym, bez których pomocy i dobrego serca nie udałoby się zorganizować tych 29-ciu transportów na Ukrainę.

-Nie tylko my chcieliśmy podziękować darczyńcom i wolontariuszom. Chciał to również zrobić Kolping Ukraina, Arcybiskup Lwowski i Ukraińskie UNESCO. – mówi Józef Sikorski, koordynator pomocy humanitarnej. – Chcieliśmy również pokazać Darczyńcom, co udało nam się zrobić w kwestii pomocy Ukrainie oraz Ukraińcom w Polsce.

– Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej bierze udział w wielu charytatywnych inicjatywach, dlatego chętnie zaangażowaliśmy się w zbiórki organizowane przez Kolpinga. – mówił Pan Tomasz Pohorecki z ZHR – Bardzo dziękuję za to dzisiejsze spotkanie.

– To było bardzo „rodzinne spotkanie” – mówi Monika Dąbrowska z RK Jeden Świat – były podziękowania ze szczerego serca i spędzenie czasu z osobami, które dzielą te same wartości co Dzieło Kolpinga. Oby więcej takich inicjatyw. Wielkie brawa dla Józefa Sikorskiego i Patrycji Kwapik. Bez ich pracy na rzecz Ukrainy nie byłoby za co dziękować na tym spotkaniu – dodaje.

Potwierdzeniem tych słów jest fakt, że podczas spotkania Józef Sikorski został odznaczony medalem przez ukraińskie UNESCO za swoją działalność. Zatem jak widać nie tylko my dziękowaliśmy, ale też dziękowano nam i mogliśmy osobiście dostać informację zwrotną na temat naszych działań.

– Chciałam podziękować szczególnie Paniom z Kolpinga, które dyżurowały w koordynowanym przeze mnie Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców w Krakowie – mówiła Pani Ludmiła Dymitrow z Internationaler Bund Polska – odbiorcy podkreślali profesjonalizm i wspaniałą atmosferę podczas spotkań. Często pytali mnie, czy na pewno będą dziś Panie z Kolpinga!

Bardzo spontanicznym akcentem było wspólne uczczenie pięćdziesiątej rocznicy ślubu Państwa Valentyny i Vasyla Tarchynets. Pan Vasyl jest przedstawicielem ukraińskiej Akademii Literatury i Dziennikarstwa MALIG i wraz z żoną bardzo angażuje się w działania Kolpinga na rzecz Ukrainy.

Dziękujemy wszystkim za obecność i mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.

I nadszedł wrzesień…

Przed nami jesień i nowe wyzwania. W najbliższych miesiącach z pewnością będziemy wspierać mieszkających w Polsce Ukraińców, przede wszystkim poprzez pomoc w znalezieniu pracy, czy w nauce języka polskiego. Jednak nadal apelujemy też do darczyńców o wsparcie w postaci darów i środków finansowych na kolejny transport humanitarny.

– Centrum Pomocy Uchodźcom w Użhorodzie, które prowadzi Kolping oraz nasi partnerzy we Lwowie, Stryju i Czerniowcach (tamtejsze Rodziny Kolpinga) cały czas czekają na pomoc i liczą na kolejne transporty. – mówi Józef Sikorski – My ze swojej strony nadal prowadzimy zbiórkę pomocy na Ukrainę zarówno finansową jak i rzeczową i liczymy, że w tym roku uda się wysłać chociaż jeszcze jeden transport… ten trzydziesty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *