Wakacje w Polsce dla dzieci z polskiej szkoły w Stryju na Ukrainie

Wakacje w pełni. Każde dziecko marzy o letnim wyjeździe. Również dzieci z Ukrainy, które na co dzień mierzą się z traumą wojny i rozłąką z bliskimi walczącymi na froncie. Ostatnio spełniliśmy marzenia o wakacyjnym wyjeździe grupie dzieci ze Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju.

W drugiej połowie czerwca gościliśmy w Polsce młodzież wraz z opiekunami. Gospodarzami pobytu było kilka Rodzin Kolpinga z Polski, które ufundowały pobyt, wyżywienie i wszystkie atrakcje dla gości. Program obejmował wizyty w kilku miejscowościach Małopolski, integrację z polskimi Rodzinami, zwiedzanie i ciekawe warsztaty.

Najlepiej jednak oddamy głos naszym gościom, którzy tak opisali cały pobyt:

Piękny prezent z okazji zbliżającego się 2️⃣5️⃣ jubileuszu Szkoły Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju otrzymała grupa uczniów wraz z opiekunami od Dzieło Kolpinga w Polsce. Nad całością programu oraz nad naszą grupą czuwał koordynator projektów z polskiego kolpinga – Pan Józef Sikorski – mega pozytywny, aktywny, fantastyczny człowiek – obecnie Przyjaciel naszej Szkoły. Nad grupą również czuwały przedstawicielki ГО „Родина Кольпінга м. Стрий” /  „Rodziny Kolpinga z m. Stryj”.

Dzień 1

Odwiedziliśmy Bochnię, a następnie pojechaliśmy do Krakowa, gdzie spotkaliśmy się z przedstawicielami Rodziny Kolpinga Klub Celtycki. Następnie pojechaliśmy do Domu Kolpinga w Luborzycy, gdzie zjedliśmy pyszną kolację i zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez tamtejszą Rodzinę Kolpinga.

Dzień 2
Ten dzień spędziliśmy z przedstawicielami Stowarzyszenia „Rodzina Kolpinga „Jeden Świat „. Zwiedziliśmy z nimi Kraków (Wawel, Rynek Główny, Collegium Maius. Młodzież zachwyciła się też hejnałem z Wieży Mariackiej. Popołudniu spotkaliśmy się z Panią Magdaleną Szczudło i przedstawicielami Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga „Jeden Świat „. Były miłe niespodzianki, mnóstwo najpiękniejszych wrażeń i jeszcze więcej wdzięczności.

Dzień 3

Pojechaliśmy w góry – do Lipnicy Małej. Naszą grupę gościła Małolipnicka Rodzina Kolpinga. Jak wspominamy ten dzień? Pyszne jedzenie i przytulne noclegi aż do niedzieli u Państwa Gwiżdżów. Strefa Kibica: sztafety sportowe, siatkówka oraz mnóstwo innych atrakcji, a na koniec ognisko z tradycyjnymi pieśniami i tańcami. Wyjątkowa rodzinna atmosfera. Dziękujemy za ten bogaty dzień, pełen wrażeń ❤️

Dzień 4

Odwiedziliśmy Orawski Park Etnograficzny w Zubrzyczy Górnej, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach z pieczenia chleba – przeszliśmy drogę od ziarenka do częstowania się własną produkcją.❤️ Razem z seniorami Małolipnickiej Rodziny Kolpinga – odwiedziliśmy skansen, Marysiną Polanę, wieżę widokową. Dziękujemy za interesujące oprowadzenie Pani Magdalenie Kostrzewa – Szmreczak. Na koniec dnia spotkaliśmy się w grupie – były gry, śpiewanki, pogadanki. Dziękujemy za ten wyjątkowy dzień, który zostanie w sercu na zawsze.

Dzień 5

Hej, w góry, w góry
Popatrz tam wstaje blady świt
Jeszcze tak nieporadnie chce pominąć szczyt

Hej, miły panie, czekaj
Zaraz my też będziemy tam
Nie będziesz musiał schodzić z połoniny sam.

🔸 Babia Góra 1700 m nad poziomem morza – dziękujemy przewodnikowi Tomaszowi Urbańcowi.

Ktoś kiedyś powiedział: jeśli człowiek znajduje się na szczycie góry – jest bliżej Boga i Pan usłyszy modlitwę.🙏

Będziemy pamiętać ten wyjątkowy dzień i Babią Górę.

Dzień 6

Wzięliśmy udział w Eko pikniku w Lipnicy Małej – wspólnie z seniorami zasadziliśmy dekoracyjne kwiaty i drzewo przyjaźni.

Dzień 7

Z wdzięcznością za wakacyjny czas, za nowych przyjaciół oraz za organizacje, które nas przyjęły, wzięliśmy udział w mszą święta w kościele parafialnym w Małej Lipnicy. Modliliśmy się w intencji zwycięstwa i pokoju w Ukrainie. Pobyt zakończyliśmy ponowną wizytą w Bochni, gdzie zjedliśmy pyszny obiad i…odjechaliśmy do domu.

Cały pobyt był spełnieniem naszych marzeń. Dziękujemy bardzo!

W podziękowaniu za miłe przyjęcie w Polsce i wspaniały czas, przygotowaliśmy dla was ten filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=bBILi2Uh1i8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *