Serce Kolpinga bije w wielu miejscach

Krakowskie biuro Kolpinga to centrum dowodzenia. Tutaj działa sztab kryzysowy na czele z koordynatorką pomocy Patrycją Kwapik. Stąd wyjeżdża pomoc humanitarna na Ukrainę oraz tutaj nasi wolontariusze obejmują wsparciem uchodźców (zobacz film). Ale serce Kolpinga bije w wielu miejscach. Jesteśmy siecią lokalnych stowarzyszeń, działających w mniejszych miejscowościach. Lokalne kolpingowskie stowarzyszenia nazywają się Rodziny Kolpinga i również one organizują pomoc na rzecz Ukrainy.

Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Bochni relacjonuje:

Stowarzyszenie aktywnie włączyło się w pomoc Ukrainie. Pośredniczymy w pozyskiwaniu darów i ich przekazywaniu dla uchodźców. Nawiązaliśmy współpracę z wolontariuszką Julitą z przejścia granicznego w Korczowej i Hrebennym, która zgłasza nam co aktualnie jest tam najbardziej potrzebne, a my przepakowujemy i segregujemy otrzymane dary, aby były gotowe do transportu na granicę. Bardzo wiele darów otrzymaliśmy od Dzieła Kolpinga w Niemczech za pośrednictwem centrali Kolpinga w Krakowie. Dzieło Kolpinga w Polsce przekazało też środki finansowe na zakup naczyń jednorazowych, zupek do szybkiego przygotowania, produkty te zostały przekazane na granicę w Hrebennym i Krościenku Smolnica. Nasi członkowie z Klubu Seniora wykonują mydełka toaletowe i rozprowadzają je, przekazane ofiary przeznaczamy na wsparcie akcji „Solidarni z Ukrainą”. Wspieramy Ukrainę nie tylko rzeczowo, ale także modlitwą, w każdy poniedziałek prowadzimy Drogę Krzyżowa w intencji pokoju.

Z kolei Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Człuchowie zaprasza uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego br. i potrzebują pomocy rzeczowej do Sklepu Społecznego, w którym za darmo będą mogli zaopatrzyć się w artykuły pierwszej potrzeby. Sklep społeczny jest czynny w Domu Kolpinga w Człuchowie i oferuje żywność, artykuły higieniczne, wyposażenie osobiste (np. ręczniki, pościele, bielizna etc.)

Pomoc Ukrainie to nie sprint lecz maraton! Potrzeby rosną, dlatego prosimy o dalsze wsparcie naszych działań!